Staff

Staff Team 2019-20

CURRENT STAFF & CLASS LIST FOR SESSION 2019-20

Senior Leadership Team:

Head Teacher                         Mr Alan Markey

Depute Head Teacher           Miss Gillian Forbes

 

NURSERY TEAM:

Nursery Teacher: Miss Rosie Smith (Tues – Fri)

Senior Early Years Practitioner (S.E.Y.P): Mrs Sarah Lemmon (Mon – Fri)

Early Years Practitioners (E.Y.P):

Mrs Ludmila Barkovska (Mon – Fri)

Miss Kirsty Anderson (Mon – Fri)

Mrs Rhonda Gauld (Mon & Tues)

Mrs Laura Henderson (Mon & Tues)

Mrs Morag Scott (Wed – Fri)

Mrs Kelly Smith (Trainee: Mon – Wed)

 

Class Teachers:

P1N                 Mrs Natalie Stables

P1D                 Mrs Davina Smith

P2                    Miss Catherine Sabbagh

P3                    Mrs Alison Gray & Mrs Elizabeth Elrick (Tues)

P3/4                 Miss Lillian Shivas (Tues-Fri) & Mrs Fiona Williamson (Mon)

P4                    Miss Leanne Mainland

P5                    Miss Jennifer Bloomfield

P6                    Mr Jed Gilchrist

P7                    Mr Graham Robertson & Miss Jennifer Wallace (Tues)

 

Wider Staff Team: Additional Support Needs (ASN) & Non-Class Contact Time (NCCT)

ASN/NCCT                                                     Miss Jennifer Wallace (Numeracy & P.E.)

NCCT (P.E.)                                                   Mrs Fiona Williamson

NCCT (Music)                                                Mrs Leanh La Gray

Pupil Equity Funding Staff                         Mrs Margaret Duff (ASN – Nurture), Mrs Gillian Fiddes (ASN – Literacy)

 

Visiting Specialists                                       Pupil Support/Classroom Assistants

Miss Laura McGowan (E.A.L.)                          Mrs Susan Shepherd

Mrs Carol Walker (E.A.L.)                                 Mrs Kirsteen Coutts

Mrs Zuzanna Ship (E.A.L.)                                Miss Sandra Anderson

Mr Alex Warham (Singing/Musicianship)     Mrs Shelly Aros

Miss Patricia Milne (Piano)                               Mrs Gail Ingram

Mr Alan Haggart (Brass)                                   Miss Michelle McLeman

Mrs Elizabeth Renwick (Vocal Instructor)    Mrs Debra Bowie

 

Support Staff

School Administrator                                      Mrs Claire Mutch

School Support Assistant                               Mr Leigh Wilson/Mrs Pauline Glendinning

Janitor                                                               Mrs Diane Strachan

Cleaning Team                                                Olya, Esthera, Kevin, Darren

 

Catering Team

Mrs Wendy Mackie/Mrs Karen Lawson    Mrs Deborah Reid

Mrs Justyna Grzonka                                     Mrs Anna Platek

 

Wider School Community:

Educational Psychologist: Mrs Fiona Nicol

School Chaplain: Lt. Helen Froud (Salvation Army, Aberdeen Citadel)

School Nurse: tbc

Active Schools Coordinator: Joanna Bell

Parent Council Chairperson: tbc